1) KEVÄTKAUSI & PÄÄSIÄINEN
- Veven toiminta on tauolla Pääsiäisen ajan (18.-21.4.). Torstaina 17.4. ryhmät kokoontuvat normaalisti.
- Kevätkauden osalta lasten ja nuorten ryhmien toiminta päättyy pääsääntöisesti 27.4.(vko 17).
- Poikkeuksena ovat Painikoulu 6-8 -v sekä maanantaisin kokoontuvat yleisurheiluryhmät (Vauhtivekarat, Vauhtiveikot, Tempotenavat 2 & Nopsanilkat), joiden viimeinen treenikerta on ma 28.4.
- Lisäksi toukokuussa (4.-25.5.) pidetään 12 v ja sitä vanhemmille Commercial dancen -tiiviskurssi Veikkolan koulun peilisalissa. Kurssille voi ilmoittautua 20.4. saakka: https://veve.myclub.fi/flow/events/8596056
- Aikuisten ryhmäliikuntaryhmien toiminta päättyy su 11.5. (vko 19). Mahdollisista poikkeuksista kuten korvaavista tunneista tiedotetaan / on tiedotettu ryhmiä sähköpostitse.
- Omatoimisten ryhmien (sulka- ja lentopallo sekä aikuisten salibandy -ryhmät) kausi päättyy niin ikään su 11.5. (vko 19).
- Poikkeuksena kuntosalivuorot, joiden osalta kirjaston kuntosalivuorot ovat käytössä myös kesäaikaan toimintakalenterin mukaisesti. Veikkolan koulun kuntosalin vuorot päättyvät ma 12.5.
2) KESÄKAUSI 2025
YLEISURHEILUKOULUT
- Yleisurheilun kesäkauden lasten ja nuorten ryhmät aloittavat toimintansa ma 5.5. Ryhmiin voi ilmoittautua MyClubin kautta. Lisätietoa ryhmistä löydät:https://veve.net/ohjausryhmat/
Huom! Jos olet treenannut jo jossakin yleisurheiluryhmässä kevätkaudella, älä ilmoittaudu kesäkaudelle erikseen. Tästä poikkeuksena on kuitenkin Vauhtivekarat (s.2020-2021) & Vauhtiveikot (s.2018-2019) sekä Vauhtiveikoista Tempotenavat 1-ryhmään (s.2017) siirtyvät. Kaikkien edellä mainittujen ikäsryhmien tulee ilmoittautua myös kesäkauden ryhmiin.
YU-KILPAILUT
Kesäkauden aikana kaikki halukkaat pääsevät myös kisaamaan:
- Kisakauden avaa Hippokisat to 22.5.
- Lisäksi 4-7 -vuotiaat kisaavat harjoitusten yhteydessä järjestettävissä Veven Nappulakisoissa kesäkauden aikana.
- 9 -vuotiaista alkaen seura järjestää kesällä 2025 mm. Nuorisokansalliset ja Kirkkonummen kunnan mestaruuskilpailut. Hippokisoissa sarjat myös 9-13 -vuotiaille.
- Lisätietoja kisoista löydät: https://veve.net/kilpailut/
Jotta kisailijat saavat keskittyä itse kisaamiseen, tarvitaan joukko vapaaehtoisia. Voit ilmoittautua mukaan iloiseen toimitsijajoukkoon, joka mahdollistaa kisatapahtumien toteutumisen. Linkki toimitsijailmoittumiseen löytyvät Veven sivuilta (https://veve.net/kilpailut/).
LEIRIT
Veven kesäeirit ajoittuvat heti koululaisten loman ensimmäisille viikoille (2.-13.6.2025.). Liikutaan yhdessä -leirien lisäksi järjestämme neljäpäiväisen Koripalloleirin kaikille lajista kiinnostuneille 9.-13.6.2025 Vuorenmäen koululla.
Liikutaan yhdessä -leirit:
Leirin osallistujat voivat ilmoittautua yhdelle tai kahdelle viikolle (2.-13.6.2025), joko lyhyemmälle viiden tunnin osa-aikaiselle leirille tai kokopäiväleirille. Veven kesäleirillä tutustutaan mm. yleisurheilun eri lajeihin sekä liikutaan monipuolisesti myös muiden lajien voimin. Lounas nautitaan koululla, jossa myös kokopäiväleiriläiset viettävät myös aamut ja iltapäivät. Aamuisin ja iltapäivisin otetaan rauhallisemmin mm. lautapelejä pelaten ja piirtäen. Jos energiaa riittää, iltapäivällä touhutaan koulun pihalla.
Koripalloleiri:
Koripalloleirillä pääasiassa on koripallo. Leirin aikana perehdytään pallon hallintaan ja kentällä liikkumiseen. Harjoituksissa opetetaan ja harjoitellaan koripallon perustaitoja kuten kuljetusta, heittoja, syöttöjä, jalkatyötä ja joukkuepelaamista. Leiri on nelipäiväinen maanantaista torstaihin 9.-12.6.2025 klo 9.30-13.30. Leiriläiset kokoontuvat pääsääntöisesti Vuorenmäen koulun liikuntasalissa. Sään salliessa saatetaan olla myös ulkona Veikkolan urheilupuiston alueella. Leiripäivän aikana pidetään evästauko, jolloin leiriläiset voivat nauttia omista eväistään.
Ilmoittautuminen leireille päättyy 15.5.2025. Lisätietoja leireistä (hinnat, ilmoittautuminen, aikataulut) löydät veven sivuilta https://veve.net/kesaleirit/
RYHMÄLIIKUNTA
Ryhmäliikunnan kesäkauden ilmoittautuminen käynnistyy huomenna 16.4. klo 10.00. Ohjelmassa on
– maanantaisin Kahvakuula klo 18-19 (kesäkuu: 2.6., 9.6., 16.6., 23.6.& elokuu: 4.8., 11.8., 18.8., 25.8.)
– keskiviikkoisin tanssillinen Teematunti klo 18-19 (kesäkuu: 4.6., 11.6., 18.6. & elokuu: 6.8., 13.8., 20.8., 27.8.).
Ilmoittautuminen
– Kahvakuula: https://veve.myclub.fi/flow/events/8685531?group_id=16030
– Teematunti: https://veve.myclub.fi/flow/events/8685048?group_id=16028
3) SYYSKAUSI 2025
Syyskauden 2025 ohjelmasta tiedotetaan kesä-heinäkuun vaihteessa ja ilmoittautuminen sen osalta käynnistyy heinäkuun alkupuolella. Tiedotamme tarkemmin aikatauluista kesäkuun lopussa kaikkia jäseniä mm. sähköpostitse. Myös kotisivuilta on löydettävissä asiasta tietoa kesäkuun loppupuolella.
4) JÄSENMAKSUT
Jäsenmaksut on lähetetty kaikille Veven jäsenrekisterille oleville helmikuun lopussa. Mikäli laskusi on vielä maksamatta, hoidathan asian mahdollisimman pian. Laskusi tilan ja tiedot voit tarkistaa MyClub:sta kohdasta Laskut.